1434145217_paper-plane_64Krótki opis

Zadaniem agencji było poinformowanie o istnieniu produktu oraz zgromadzenie początkowej bazy fanów przy jednoczesnym budżecie na poziomie kilkuset złotych.

Konkurs fotograficzny na Facebooku marki nakładek wybielających iWhite, która dopiero wchodziła na polski rynek w 2014 roku. Kilkadziesiąt zgłoszeń, ponad 3000 nowych polubień oraz zainteresowanie marką – zwiększenie zaangażowania na fanpage.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”64px”][vc_column_text]

1434190322_pin_64Termin

sierpień 2014

 

Cel1434144407_checklist_64

 

Ważne1434147134_diamond_64

Nagroda

Tablet i nakładki wybielające iWhite – dzięki temu część uczestników zapoznała się z produktem.

Polubienia

Mechanizm konkursu miał za zadanie wspieranie procesu pozyskiwania fanów.

Rozmowy

Dodatkowym zadaniem było poznanie naszych fanów. Uzyskaliśmy informacje o tym co jest dla nich ważne.

Pozytywnie

Dużo nagród, pozytywny temat i nienachalna promocja marki.

1434145319_glasses_64Uśmiechaj się codziennie!

Niezależnie od języka, którym mówimy czy zakątka ziemi, który zamieszkujemy, uśmiech jest uniwersalnym językiem komunikacji.

Z radości, do kogoś kogo lubimy, szczęśliwi – uśmiech towarzyszy nam w różnych sytuacjach w życiu.

Ale co jeśli wstydzimy się uśmiechać?

Mimo dbania o zęby, często z czasem nabierają żółtego blasku. Koszt wybielania u stomatologa to kilkaset złotych. A gdyby tak zamiast profesjonalnego wybielania wybrać przyjazny i tańszy proces w domu?

Z takiego założenia wyszedł producent nakładek wybielających iWhite, który po zdobyciu rynków europejskich wybrał na kolejny cel Polskę.

1434144410_briefcase_64

Problemy

  • Jak poinformować ludzi o nowym produkcie na rynku?
  • Jak poradzić sobie z wizerunkiem preparatów do wybielania po aferach związanych z pewnym producentem, który oferował produkty, które szkodziły zdrowiu?
  • W jaki sposób wzbudzić w nich potrzebę bielszych zębów?

 

Włącz pozytywne emocje

Pierwszym konceptem było przeprowadzenie kampanii reklamowej skierowanej do odpowiedniej grupy docelowej. Uznałam jednak, że będzie to mniej angażujące i będzie bardziej kosztowne niż wykorzystanie wirusowego charakteru portali społecznościowych.

 

1434144415_pipe_64

Pomysłem na zwiększenie zainteresowania marką było przeprowadzenie konkursu, w którym uczestnicy dzielili się tym co sprawiało, że się uśmiechali.

 

Dzięki temu nie tylko udało nam się wzbudzić pozytywne emocje, ale również poznać trochę naszych pierwszych fanów. Chociaż komunikacja konkursowa nie była obudowana wokół tematu produktu, wiele osób chętnie dowiadywało się więcej o iWhite.

 

1434144418_tools_64Konkurs podzieliliśmy na dwie osobne i niezależne części (z kilkudniową przerwą pomiędzy): powód do uśmiechu i, nawiązujący do czasu publikacji, wakacyjny uśmiech. Po pierwszej części nie informowaliśmy fanów o planach na część drugą.

 

1434144325_giftbox_64Dzięki temu mogliśmy nagrodzić więcej osób – łącznie 14 zestawów nakładek i 2 tablety. Zależało nam, żeby motywować ludzi do codziennego wracania na fanpage – zarówno by głosować, jak i by dodawać kolejne zdjęcia.

 

1434144504_robot_64Sam konkurs przeprowadzaliśmy przy pomocy aplikacji konkursowo-zdjęciowej z Clickapps. Obniżyło to koszty projektu, a spełniało potrzeby funkcjonalne.

 

1434144332_money_64

Budżet projektu był bardzo okrojony. Musiałam zmieścić się w kilkuset złotych, by pokazać klientowi, że inwestycja w social media może przynieść pozytywne efekty.

1434144329_chart_64Efekty

(w zaokrągleniu)

 

Od tamtej pory zdecydowanie odradzam klientom konkursy. Mają swoje dobre strony, ale najczęściej przynoszą nie takie efekty, jakbyśmy chcieli. Często proponuję alternatywne pomysły, które sprawdzają się dużo lepiej.

1434144495_coffee_64Wnioski

Konkursy są bardzo angażujące dla odbiorców, niestety mamy mały wpływ na to czy biorą udział nasi potencjalni klienci czy konkursowicze.

Wiele zgłoszeń to zdjęcia z sesji zdjęciowych przygotowanych wcześniej i nastawionych na wygraną. Nie wnosiły za wiele wiedzy o fanach.

Równocześnie z tym konkursem prowadziłam kampanię reklamową dla klienta z podobnej branży – zdrowie i uroda. Mimo niezłego targetowania koszt pozyskania fana przez konkurs okazał się niższy.

Dzięki rozłożeniu konkursu na 2 części obniżyliśmy efekty (ciągły konkurs osiągnąłby lepsze wyniki), ale zapewniliśmy sobie sprawdzenie, czy osoby, które zostały z nami na fanpage są zainteresowane naszą komunikacją. Po pierwszej części niektórzy odlubili stronę.

Konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Stosunkowo łatwo poinformować ludzi o trwającej zabawia i zachęcić ich do zapraszania znajomych. Generuje to duże zaangażowanie.

Niestety, jak to często przy konkursach bywa, zgłaszały się do nas osoby informujące o oszustwach, których mieli dopuszczać się uczestnicy zabawy. Intensywność rywalizacji zatruwała stosunki na fanpage, a nieufność między fanami utrudniała budowanie społeczności.