Może masz pomysł na swób biznes. Małe dziecko w domu, którym się opiekujesz, ale masz czas na więcej rzeczy? Może pracujesz w firmie i masz klientów, którzy namawiają Cię, żebyś założyła swoją. Ale skąd będziesz wiedzieć, że to ten moment?
Pewnie Cię nie zaskoczę – nie ma najlepszego momentu, kiedy warto to zrobić. Są jednak przesłanki, które pomagają w podjęciu decyzji.
- Masz coś więcej niż pomysł
To na pewno dobrze, że masz pomysł, ale to nie wszystko. Ważnym elementem jest też przemyślenie tematu. Na czym będziesz zarabiać? Jakie mogą być koszta? Czy jest grupa, która jest gotowa kupić taką usługę lub produkt? Wiem, że słowo biznesplan może być przerażające, ale absolutnie nie musisz przygotowywać wielostronnicowego dokumentu. Wystarczy Ci nawet kartka A4, na której zrobisz przykładowy model biznesowy typu canva.
Wypisz sobie czy potrzebujesz:- jakich partnerów potrzebujesz (np. dostawcy części, grafika itp)
- strukturę kosztów (hosting, marketing, produkty do wyrabiania)
- strukturę przychodów (subsrybcja, sprzedaż, reklama)
- kluczowe działania (czyli co będziesz robić)
- Kluczowe zasoby (bez czego nie ruszymy?)
- Segmenty klientów (kto będzie kupował i czym się charakteryzuje?)
- Kanały komunikacji (Facebook, mail, sklep)
- Relacje z klientami (automatyczna i szybka, 24/7, indywidualna)
- Propozycja wartości (co oferujemy klientom i dlaczego wyróżniamy się na tle innych firm)
Spisanie tego może pomóc, szczególnie, jeśli chcesz pozyskać dofinansowanie czy wsparcie. Ten proces pomoże Ci również w uświadomieniu sobie jak Ci idzie – czy masz czego potrzebujesz, czy masz szanse i czy… rzeczywiście masz na siebie pomysł.
2. Robisz już coś, na czym zarabiasz
Oczywiście mam na myśli to, co robisz poza pracą. Jeśli np. jesteś graficzką i masz portoflio na stronie albo robisz biżuterię i sprzedajesz przez Facebooka. Dzięki założeniu działalności zyskasz dużo:
- przetaniesz się martwić czy to legalne
- będziesz mogła promować swoją działalność bez strachu
- kupując produkty czy sprzęty odpiszesz sobie od podatku
Pamiętaj, że możesz mieć również działalność, kiedy pracujesz na etacie. Opłacasz wtedy niższy ZUS (jeszcze niższy niż ten obniżony). W ten sposób możesz pracować i przekonać się czy Twoja firma wypali.
3. Sprzedajesz swoje usługi czy produkty dla innych firm
O ile da się rozwiązać to oczywiście innymi sposobami, wiele firm woli współpracować z firmami. Sama wiem to z doświadczenia – jest dla mnie dużo wygodniejsze otrzymać fakturę, zapłacić ją i wrzucić w koszty niż podpisywać umowy, rachunki, pit 11 itp. A do tego odpada mi problem ZUSu (który w przypadku różnych umów obowiązuje).
4. Potrzebujesz dofinansowania
Wiadomo, że trzeba mieć firmę, żeby otrzymać dofinansowanie. Są oczywiście inne opcje, ale, co by nie mówić, ta jest najłatwiejsza.
Masz wątpliwości czy to odpowiedni moment? Pogadajmy!