Na wielu grupach widzę zapytania zaniepokojonych przedsiębiorców i businesswoman, które sprowadzają się do jednego – jak przetrwać trudny czas pandemii i koronawirusa i nie musieć zamknąć firmy? Odpowiedź wydaje się prosta – trzeba przenieść, przynajmniej część swoich działań, do sieci. Tylko jak przenieść swój biznes do online?

Potrzebujesz strony internetowej

Jeśli masz sklep lub sprzedajesz produkty – musisz go/je przenieść do sieci (ecommerce). Największym wyzwaniem jest wtedy przeniesienie asortymentu. Możesz skorzystać z 2 opcji: gotowych rozwiązań sklepowych lub stworzyć własny. Za darmo sklep stworzysz na swoim fanpage. Przy gotowcu po prostu wstawiasz swoje produkty i sprzedajesz. Płacisz jednak miesięczny abonament, a czasem procent od transakcji. Własny sklep to większy wydatek na początek, a potem koszty to tylko roczne utrzymanie domeny (adresu internetowego) i hostingu (gdzie jest strona). Możesz też dostosować ją do swoich potrzeb (wygląd, funkcje itp.).

Jeśli oferujesz usługi – wystarczy strona internetowa. Za zero złotych możesz wykorzystać możliwość stworzenia strony przy pomocy Google My Business. Tu znów możesz korzystać z gotowców, za które będziesz płacić miesięczny abonament lub za trochę większą kwotę stworzyć coś swojego.

Ile może kosztować strona? Prosta strona wizytówka (bez podstron), bez domeny i hostingu, gdzie samodzielnie wypełnisz treść, to może być nawet koszt w rejonach 500 złotych. Bardziej skomplikowane strony to wydatek rzędu 2000-3000 zł.

Pamiętaj! Zainstaluj na stronie piksel Facebooka z odpowiednimi wydarzeniami.

PS. jeśli masz stronę – nie zapomnij jej zaktualizować! Zarówno, jeśli chodzi o treści (content marketing) jak i ofertę.

Jeśli interesuje Cię stworzenie strony internetowej – mogę pomóc 🙂

Reklamuj się

Masz już stronę? Pora na krok 2. Reklama. Niech ludzie dowiedzą się, że Twoja produkty czy usługi można zobaczyć online. Zapoznaj ich z tym, co robisz, przekieruj na stronę internetową, przekonaj do zakupu. Taka reklama nie wymaga dużych budżetów – zwykle 200-300 zł w ciągu miesiąca już może pokazać jakieś efekty. Przy 500 zł powinno być już całkiem nieźle. Oczywiście – zależy od skali biznesu, produktu czy usługi, grupy docelowej itd.

Możesz reklamować się na Facebooku/Instagramie oraz stronach, które mają system reklamy Facebooka (Audience Network). Możesz również reklamować się w Google (GDN) – zarówno w wyszukiwarce jak i na stronach sieci partnerskiej Google (poczynając od YouTube, przez wiele stron w systemie AdSense). Niektóre firmy mogą również reklamować się w innych sieciach reklamowych czy porównywarkach (ktomalek, ceneo).

Potrzebujesz pomocy z reklamowaniem swojej usługi czy produktu? Chętnie to zrobię.

Przenieś co się da do sieci

  • Potrzebujesz się spotkać z klientem? Zadzwoń albo urządźcie telekonferencję przez Skype czy Messengera.
  • Zarządzasz zespołem? Wykorzystaj komunikator (np. Slack czy Messengera) i rozmawiajcie tam. Nadawaj zadania i rozliczaj z efektów.
  • Uczysz, szkolisz, doradzasz itd.? Po to zostały wymyślone webinary! Boisz się, że nie wiesz jak uczyć online? Ania Popławska pomoże!
  • Szukaj klientów online. Reklamy, strony ze zleceniami, monitoring sieci – jest wiele sposobów, żeby pozyskiwać leady w sieci.
  • Jak przenieść swój biznes do online? Poszukaj stosownych rozwiązań u konkurencji! Na pewno ktoś już to zrobił przed Tobą
  • Kupuj produkty w internecie. Wybieraj kuriera lub pocztę. Paczkomat jest bezosobowy, ale jego higiena pozostawia dużo więcej do życzenia niż szybki kontakt z człowiekiem.
  • Część rozmów i zapytań możesz przenieść do bota na Messengerze. W ten sposób nie tylko pracujesz zdalnie, ale jeszcze zwalniasz czas związany z obsługą podstawowych zapytań, aby lepiej dopieścić klientów w innym miejscu lejka sprzedażowego.

Minimalizuj ryzyko dla klientów

Spotkanie biznesowe nie na żywo? Lekcje przez wideo? Klienci mogą podchodzić sceptycznie do takich pomysłów. Dobrym sposobem jest przekonanie ich, że niczego nie tracą. Zaproponuj darmową lekcję, testowy audyt czy cokolwiek innego, co pokaże im, że mimo odległości – jesteś w stanie zaoferować równie wartościową usługę. Możesz też skorzystać z recenzji osób, które już korzystają z takiej opcji.

Możesz też nagrać film tłumaczący jak wygląda Twój proces pracy zdalnej.

Dostosuj ofertę do tego, że nie ponosisz kosztów (finansowych i czasowych) związanych z dojazdem. Nie musisz obniżać ceny (chociaż możesz), ale możesz też dodać elektroniczne korzyści (certyfikat, nagranie, dodatkowe materiały itp.).

Jak przenieść swój biznes do online?

Przede wszystkim – nie bój się. To nic strasznego i wiele osób to robi. Po drugie – jak wszystko się skończy zyskasz nowy kanał sprzedaży. Możesz oczywiście wykorzystać też komunikację w social mediach, żeby pozyskać kolejnych klientów czy prezentować swoją firmę w kontekście zdalnej pracy.

Jeśli masz wątpliwości lub obawy – porozmawiajmy. Chętnie Ci pomogę i doradzę.