Praktyczne porady od Czaplickiej na bazie wcześniejszych hackatonów (czyli o czym uczestnicy zapominają, a jest bardzo ważne):
- Pracujemy ze szczytnymi ideami, ale wasze rozwiązania muszą na siebie zarabiać (biznesplan!); nie, pieniądze od inwestorów czy z VC (venture capital) od aniołów biznesu, z akceleratorów itp. Nie licząc się do biznesplanu. To skokowe inwestycje np. na rozwój, a nie źródło utrzymania. Jeśli nie wiecie, na czym możecie zarabiać, zastanówcie się, za co wy płacicie w apkach/na portalach. I pamiętajcie, że nie jesteście Facebookiem, żeby zarabiać na reklamach. Trzeba mieć bardzo duży ruch, żeby reklamy przynosiły sensowny przychód.
- Kilka minut na prezentację to bardzo mało czasu. Na pewno macie dużo do przekazania. Wypiszcie punty pitchu i go ćwiczcie. Z mojego doświadczenia 60% zespołów nie mieści się w wyznaczonym czasie.
- Potrzeba. Macie fajne pomysły, ale uzasadnijcie ich potrzebę. Badania. Ankiety (jestem po socjologii, podpowiem). Monitoring sieci (mogę pomóc).
- MVP (minimalnie działający produkt) – nie musicie zakodować całości, ale musicie zaprezentować coś ponad okrągłe zdania co zrobicie. Landing. Kilka stron portalu. Mockupy. Mapę serwisu czy apki.
- Marketing. Możecie mieć mega narzędzie, ale bez marketingu nikt się o nim nie dowie. Nie musicie mieć szczegółowego planu, ale czy reklamy, czy Facebook czy LinkedIn czy SEO czy co. Jurorzy mogą też pytać o big idea kampanii promocyjnej.
- Konkurencja. Czy jest takie/podobne rozwiązanie (w Pl/#zagranico). Czym różni się wasze od tamtego? Dlaczego im sie udaje/nie udaje, a wam by miało?
Skalowanie. Czy w “łatwy” sposób można skalować biznes? (Powiększać, zwiększać liczbę klientów). - SWOT. Mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Szczególnie zagrożenia. Co może spowodować, że wam się nie uda. Nie musicie o tym mówić, ale przemyślcie, bo jurorzy mogą o to pytać, jak sobie z nimi poradzicie. (Podpowiadam: dane poufne, wycieki danych, brak zainteresowania narzędziem, wojna ideologiczna)
- Korzystajcie z mentorów na max. Jedna taka okazja, żeby za darmo pogadać z wybitnymi specjalistkami i specjalistami. Nauczcie się od nas jak najwięcej. Jesteśmy tu, żeby wam pomóc odnieść sukces. Wasz sukces jest miarą naszego sukcesu 😉 umawiajcie się na rozmowy wcześnie. Mentorzy pomogą wam uniknąć bezsensownych błędów, pomogą rozwiązać problemy, zwrócą uwagę na rzeczy, o których nie pomyślicie. Im wcześniej pogadacie, tym lepiej, bo potem możecie nie mieć czasu tego wdrożyć.
- Wytrwajcie. To będzie intensywny czas. Ale warto. To, czego się to nauczycie mega wam się przyda. Niezależnie od efektów projektu.
Powodzenia! 🙂