Pisanie bloga to frajda. Można dzielić się swoją pasją, edukować, prowadzić ciekawe rozmowy. Ale to praca jak każda inna. Pytanie, czy można na niej zarabiać i jak?

Na blogu można zarabiać na wiele sposobów:

  • publikując reklamy
  • wpisy sponsorowane, recenzje itp.
  • wysyłka newsletterów sponsorowanych, postów itd.
  • bycie ambasadorem marki
  • współprace różnego typu np. przejmowanie fanpage marki czy sesje zdjęciowe

To oczywiście wybrane sposoby. Więcej możesz przeczytać w moim darmowym ebooku o monetyzacji bloga.

Ale nie o tym miałam pisać. Zastanawiasz się pewnie czy da się na blogu zarabiać tyle, żeby to było Twoje jedyne źródło utrzymania. Odpowiedź brzmi: tak i nie.

Są osoby, które radzą sobie na tyle dobrze, że są w stanie się z tego utrzymać. Na pewno. Jest to niewielki procent blogerów na świecie. Ale dużo ważniejsze jest to, że po pierwsze, większość jednak nie ma takiej możliwości, a po drugie – po co?

Przejrzyj sobie aktywność swoich ulubionych blogerów. Oni nigdy nie zajmują się tylko blogiem. Piszą książki, tworzą kursy, mają jakieś usługi coachingowe czy doradcze, część z nich ma inną pracę. Nawet, jeśli mogliby się utrzymywać tylko z bloga nie ma to sensu. Dokładając dodatkowe źródła dochodu można nie tylko wzmocnić swoją markę, ale zarobić na innych polach. I zapewnić sobie przetrwanie. Dywersyfikacja portfela, czyli mówiąc prosto – zarabianie na różnych rzeczach jest bardzo ważne. Również dla blogera.

Z drugiej strony można wykorzystać bloga jako narzędzie dodatkowe. Mam firmę, ale posiadam również bloga czaplicka.eu, gdzie publikuję różne materiały. W ten sposób ludzie mogą mnie łatwo znaleźć w Google pod różnymi frazami (np. dotyczącymi konkursów w social mediach), a także być bardziej na bieżąco z tym, co się dzieje u mnie. Na blogu prawie w ogóle nie zarabiam, ale nie muszę – to on w razie czego sprawia, że ktoś, kto potrzebuje pomocy z konkursem pisze do mnie jako agencji.

Myśląc więc o swoim blogu myśl w kontekście całego systemu swoich działań. Nie zamykaj się na inne rzeczy. Możesz sprzedawać jakieś produkty czy usługi, doradzać, występować, mieć rzeczy wirtualne lub fizyczne, pisać książki, nagrywać kursy – jest wiele elementów, które możesz łączyć w swoją unikalną paletę aktywności.

Wtedy Twój blog będzie częścią Twojego biznesu.